W dniach 14 stycznia – 11 lutego 2023 w Galerii Salon Akademii będzie prezentowana jubileuszowa wystawa z okazji 55-lecia Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zatytułowana "Oblicza rysunku". Wystawa prezentuje związane z uczelnią na przestrzeni dekad, różnorodne postawy artystyczne i opowiada historię Wydziału, który w 1968 roku wyodrębnił się z Wydziału Malarstwa i Grafiki, zyskując autonomię. Wernisaż odbędzie się 13 stycznia o godzinie 18.00.
Rysunek
Wystawa przywołuje zapomniane dziś medium – wyparty przez nowe technologie i pozbawiony efektownych (na pierwszy rzut oka) rozwiązań rysunek, który jest dziś zwykle traktowany marginalnie, jako narzędzie wykorzystywane w procesie przygotowywania pracy. Chcąc nieco odczarować to podejście prezentujemy, stanowiące element procesu kształtowania się myśli i koncepcji artystycznych: szkice, pamiętniki i rysunki; prace powstające często jako ćwiczenie ręki, stanowiące niekiedy bardzo prywatny proces rejestrowania i przetwarzania codzienności. Szkicowy charakter rysunku, jego niezobowiązujący charakter i szybkość powstawania niejednokrotnie mówią o jego autorze / autorce więcej niż niejedna skończona praca.
"Oblicza rysunku" – artystki i artyści
Magdalena Boffito, Paulina Buźniak, Michał Chojecki, Halina Chrostowska, Agnieszka Cieślińska, Nastazja Ciupa, Justyna Czerniakowska, Mateusz Dąbrowski, Piotr Dudek, Zofia Glazer, Arkadiusz Glegoła, Henryk Gostyński, Monika Hanulak, Leszek Hołdanowicz, Zygmunt Januszewski, Wiktor Jędrzejec, Marcin Jurkiewicz, Ryszard Kajzer, Anna Klonowska, Rafał Kochański, Aleksandra Kot,Tadeusz Kulisiewicz, Grażyna Lange Zdzisława Ludwiniak, Ryszard Ługowski, Mateusz Machalski, Zygmunt Magner, Lech Majewski, Sławomir Marzec, Aleksander Myjak, Paweł Nowak, Le Mai Nguyen-Zaniewska, Dorota Optułowicz McQuaid, Błażej Ostoja Lniski, Aleksandra Owczarek, Grzegorz Pabel, Teresa Pągowska, Janusz Przybylski, Julian Raczko, Arkadiusz Ruchomski, Piotr Siwczuk, Piotr Smolnicki, Janusz Stanny, Jacek Staszewski, Rafał Strent, Adam Styka, Jan Marcin Szancer, Daniel Szczechura, Waldemar Świerzy, Jerzy Tchórzewski, Henryk Tomaszewski, Krzysztof Trusz, Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz, Maciej Urbaniec, Ewa Walawska, Sylwia Walczowska, Mieczysław Wasilewski, Piotr Welk, Andrzej Węcławski, Stanisław Wieczorek, Anna Wieluńska, Władysław Winiecki, Stanisław Wójcik, Wojciech Zamecznik, Karolina Zimna-Stelmaszewska.
Aneks do wystawy głównej w Galerii -1
W znajdującej się w Pałacu Czapskich przestrzeni Galerii -1, w formie aneksu do wystawy głównej, zaprezentowane zostaną prace najmłodszego pokolenia – absolwentek i absolwentów, a także studentek i studentów warszawskiej ASP. Ekspozycję można traktować jako uzupełnienie, a także komentarz względem prac znajdujących się w Salonie Akademii. Wystawa w Galerii -1 pokazuje czym jest medium rysunkowe dla młodego pokolenia. Czy jest nieaktualnym gestem, archaicznym materiałem, który nie nadąża za szybkością przekazu współczesnego świata? Czy wręcz przeciwnie – sentymentalnym powrotem do czasów, kiedy szkice i starania, a także prawo do pomyłek i błędów stanowiły obowiązkowy element artystycznej edukacji?
"Wydaje się, że współcześnie dla młodych twórczyń i twórców rysunek jest – jak dawniej – początkowym etapem, świadectwem poszukiwania, szybkim rejestrem rzeczywistości, jednocześnie traktowany jest w sposób nowoczesny. Szkic stanowi punkt wyjścia do gry z różnymi mediami. Niejednokrotnie wykorzystywany jest w sposób zupełnie nieoczywisty" – wyjaśnia kuratorka wystawy, Katarzyna Urbańska.
Artystki i artyści uczestniczący w wystawia towarzyszącej
Natalia Ciak, Michalina Chmielewska, Arkadiusz Cudny, Teodora Czajka, Aleksander Czekaj, Janek Dopierała, Patrycja Gos, Zuzanna Grochowska, Julia Grygiel, Olga Ilicheva, Kacper Kijewski, Gosia Kołdraszewska, Paulina Koleśnikowa, Agata Kwiatkowska, Klaudia Krynicka, Emil Laska, Justyna Leszkowicz, Keiji Matsumoto, Jakub Maślak, Sebastian Murza, Iga Nowicka, Wojciech Pawliński, Agata Popik, Karolina Porzycka, Anna Rendecka, Zuzanna Sitarska, Ola Sowińska, Zofia Snarska, Janek Stanisławski, Agata Stańczak, Mateusz Szabłowski, Maria Tołwińska, Piotr Trusik, Weronika Węgrzyn, Karolina Wyka.
Krótka historia Wydziału Grafiki
W programie szkoły od początku mocno akcentowana była rola sztuki użytkowej. Równorzędne traktowanie sztuki "czystej" i "stosowanej" od początku było cechą wyróżniającą warszawską akademię, szczególnie w porównaniu z bardziej tradycyjną akademią krakowską. Uczelnia pozostała jednowydziałowa, co wzmacniało rolę autorskich pracowni. Jedną ze specjalizacji, którą studenci mogli wybrać po ukończeniu wspólnego dla wszystkich pierwszego roku, była właśnie grafika. W 1922 roku stanowisko profesora grafiki objął Władysław Skoczylas, który do 1934 roku prowadził jedną z wiodących pracowni. W 1926 powstała – prowadzona przez Edmunda Bartłomiejczyka – Katedra Grafiki Użytkowej.
Po II wojnie światowej to właśnie graficy odbudowywali zarówno tradycję, jak i materialny byt uczelni. Pierwszym rektorem został Stanisław Ostoja-Chrostowski. Jednym z najważniejszych jego współpracowników był Edmund Bartłomiejczyk. Śmierć obu profesorów zachwiała proces przywracania grafice jej pozycji w strukturze uczelni. Połączenie Akademii z dawną Miejską Szkołą Sztuk Zdobniczych i Malarstwa, które nastąpiło w 1950 roku, wzmocniło kierunek projektowania graficznego. W 1951 Pracownię Książki i Ilustracji objął Jan Marcin Szancer. W 1952 otwarto dwie pracownie plakatu, prowadzone przez związanych z polską szkołą plakatu pedagogów – Henryka Tomaszewskiego i Józefa Mroszczaka. W latach 1957 - 1958 ASP w warszawie przeszła reformę,
w wyniku której stała się uczelnią o czterech wydziałach: Malarstwa, Rzeźby, Architektury i Grafiki. Studia na tym ostatnim wydziale rozpoczynały się po dwuletnim studium ogólnym, przynależnym do Wydziału Malarstwa. Pełną autonomię Wydział Grafiki uzyskał w 1968 roku.
Zdjęcia z wernisażu wystawy pt. "Oblicza rysunku" na 55 lecie Wydziału Grafiki ASP w Warszawie
Co, gdzie, kiedy
"Oblicza rysunku". 55 lat Wydziału Grafiki. Wystawa
Salon Akademii, Płac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)
14 stycznia – 11 lutego 2023
wernisaż: 13 stycznia, g. 18.00
wystawa czynna: pn-sb 12.00 – 19.00
kuratorka: Katarzyna Urbańska
projekt aranżacji wystawy: Jakub Marzoch
identyfikacja wizualna: Aleksandra Kot
produkcja: Iga Chmielecka
montaż: Adam Krzywicki z zespołem
Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich, Salon Akademii
Patronat medialny: Magazyn SZUM, Artinfo.pl, TVP Kultura