Wystawa 16 sierpnia – 16 września 2022,
Agnieszka Brzeżańska, Iwona Demko, Małgorzata Dmitruk, Kirstie Macleod, Bazyli Krasulak, Anna Nawrot, Eliza Proszczuk, Natalya Shymin, Monika Weiss, Magda Wiśniewska, Agata Zbylut, Stanisław Andrzejewski
Kuratorki: Eulalia Domanowska, Eliza Proszczuk
Wystawa prezentuje prace związane ze sztuką tkaniny współcześnie tworzących artystek i artystów, a także przykłady wykorzystywania tkaniny do tworzenia rzeźby, obiektu artystycznego, patchworku czy kolażu. Można będzie zobaczyć jak kontynuują oni bądź powracają do techniki tradycyjnie uznanej za kobiecą w nowy sposób. Nie tworzą prac dekoracyjnych i użytkowych, tylko współczesne obiekty sztuki zaangażowanej w opowiadanie o społeczeństwie, wspólnocie, naturze, ekofeminizmie, kwestiach grup mniejszościowych.
Duże znaczenie przywiązuje się obecnie do słowa „siostrzeństwo”, które w Polsce spopularyzowało się jako koncept zwłaszcza po Czarnym Proteście w 2016 roku. Można je rozumieć jako solidarność między kobietami opartą na wspólnocie uwarunkowań, doświadczeń czy problemów. Oprócz wspierania się w codzienności, potrzebne jest dokumentowanie i ukazywanie pracy kobiet, ich osiągnięć, ich obecności w życiu społecznym, a także kulturowym i artystycznym oraz ukazywanie i wspieranie tradycyjnych technik stosowanych przez kobiety, jaką jest na przykład sztuka tkaniny.
Wystawa towarzyszy międzynarodowemu projektowi COST - Traces as Research Agenda for Climate Change, Technology Studies, and Social Justice (TRACTS), w ramach którego w maju tego roku odbyło się na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie seminarium „Ślady siostrzeństwa”. Efekty obu wydarzeń można będzie znaleźć w publikacji , która ukaże się jesienią.
16.08-16.09.2022
wt-ndz g.12-19
Matronaty:
Artinfo.pl, Go Out, K-MAG, SZUM
Galeria Salon Akademii
Krakowskie Przedmieście 5
[wejście od ul. Traugutta]
Warszawa