WYSTAWA KONKURSU GŁÓWNEGO
Nasze zaproszenie do KONKURSU GŁÓWNEGO przyjęło 90 wybitnych plakacistów z całego świata. Prosiliśmy ich o wytypowanie dwóch własnych prac oraz zarekomendowanie kolejnego plakacisty, który zaprezentuje nam jedną pracę. Wskazanych zostało w ten sposób 68 uczestników. Wśród nich znajdują się artystki i artyści projektanci o światowej renomie oraz o mniej rozpoznawalnych nazwiskach, jednak równie interesujący, pracujący indywidualnie lub w grupach, studiach, agencjach, należący do różnych pokoleń, preferujący różne style. Prace spełniające warunki uczestnictwa nie podlegają selekcji – wszystkie znajdują się na wystawie głównej i w katalogu Biennale. Prezentujemy publiczności szeroki przegląd plakatów datowanych na lata 2015–2018. Aktualność plakatu!
KONKURS GŁÓWNY:
245 plakatów – powstałych w latach 2015–2018
158 plakacistów z całego świata
Członkowie Jury – 2018:
Jianping He – Niemcy – grafik
Anna Naumova – Rosja – graficzka
Zdzisław Schubert – Polska – krytyk i historyk sztuki
Jerzy Skakun – Polska – grafik
Catherine Zask – Francja – graficzka
Plakat zapowiada i relacjonuje stan faktyczny rzeczywistości. Plakat to wizualny zapis naszych czasów – tu i teraz – do nich wrażliwy i ekspresyjny komentarz.
Dowiedzmy się czegoś o nas samych i świecie, w którym żyjemy, od plakacistów!
9 czerwca 2018 r. Jury 26. Międzynarodowego Biennale Plakatu, w składzie: Zdzisław Schubert (Polska, przewodniczący Jury), Jianping He (Niemcy), Anna Naumova (Rosja), Jerzy Skakun (Polska) oraz Catherine Zask (Francja) podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród w tegorocznej edycji konkursu głównego:
Złoty medal:
HELMO: Thomas Couderc i Clément Vauchez (Francja), za plakat pt. „Jazzdor / Strasbourg Jazz Festival”, 2017
Srebrny medal:
Vladimir Chaika (Rosja), za plakat pt. „Swarovski”, 2017
Brązowy medal:
Kazunari Hattori (Japonia) za plakat pt. „A Cup of Sake”, 2016
W uzasadnieniu swojej decyzji członkowie Jury poinformowali, że pierwsza nagroda została przyznana za „rytm liternictwa i elementów graficznych oddających ducha jazzu”; plakat ten jest „grą z tym, co widoczne i zasłonięte”. Drugą nagrodę przyznano za „sarkastyczne spojrzenie na rewolucję oraz to, co się z nią stało”, z kolei plakat nagrodzony brązowym medalem został wyróżniony za „siłę japońskiej estetyki wyrażoną subtelnymi środkami.”
Jury przyznało również Nagrodę Honorową im. Józefa Mroszczaka. Jej laureatem został Łukasz Luka Rayski za plakat pt. „Konstytucja” z 2016 r. Wyróżniona praca została nagrodzona za „inteligentne skojarzenie liter występujących w słowie „konstytucja”, wydobywające ukryte wyrazy i znaczenia”.
Na wystawę konkursu głównego przyjęto 245 prac 158 artystów z 30 krajów. Zgodnie z regulaminem prace zostały dopuszczone do udziału w 26 edycji MBP.
Wernisaż wystawy 9 czerwca 2018, g. 18
Wystawa czynna od 10 czerwca do 31 lipca 2018 (wt-nd 12-18), od 1 do 31 sierpnia 2018 (pn-pt 12-18)