Lektury
Grzegorz Kowalski, Artur Żmijewski
Janusz Chlebowski, Mariusz Grabarski, Laura Grudniewska, Monika Karczmarczyk, Antonina Konopelska, Justyna Łoś, Filip Madejski, Magda Morawik, Sara Piotrowska, Iwo Rachwał, Eliasz Styrna, Maciej Szczęśniak, Piotr Urbaniec, Wiktoria Wojciechowska, Marta Wódz
Idea projektu narodziła się po dłuższym wywiadzie, jaki Artur Żmijewski, Jakub Banasiak i Waldemar Baraniewski przeprowadzili z Grzegorzem Kowalskim. W trakcie kolejnych rozmów Kowalski odwoływał się często do swych lektur, a także doświadczeń, jakie nabywał dzięki książkom lub prasie ilustrowanej. Żmijewski wynotował tytuły i wyszukał wymienione książki i czasopisma w antykwariatach. Postarał się, aby daty wydania odpowiadały latom, w których mógł je czytać Kowalski. Zgromadził ich ponad 20, a następnie zlecił u introligatora wykonanie 15 pudełek. Przywiózł książki i pudełka do pracowni Kowalskiego i rozłożył je na podłodze. Każde pudełko zawierało jedną lub dwie książki, niektóre nie mieściły się formatem. Żmijewski traktował swój gest jako inicjację dialogu z Kowalskim. Nawiązał do metody porozumiewania się bez słów praktykowanej przez artystów od lat 70. W geście Żmijewskiego zawarta była jednak pewna przewrotna koncepcja, bo bazą „rozmowy bez słów” miały być książki, których materią jest słowo.
Kowalski odpowiedział w następujący sposób. Postanowił, że potraktuje zbiór książek jak lustro odbijające pod różnymi kątami rzeczywistość. Lustro miało składać się z 15 części. Po drugie, jako czytelnik książek, który znał ich treść, chciał sprawdzić, jak mogą one oddziaływać na młodszych od niego o pół wieku współczesnych czytelników. Dlatego przeniósł pudełka z książkami do pracowni na wydziale nowych mediów, gdzie uczy. Tam zaproponował swoim studentom, aby wybrali ze zbioru choć jedną książkę i zechcieli się do niej ustosunkować, lub też, by wskazali własny kanon lektur, które wpłynęły znacząco na ich postrzeganie świata.
Wystawa „Lektury" pokazuje efekty zadania wykonanego w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej w roku 2014/15 oraz rezultat warsztatów, które na przełomie sierpnia i września 2015 roku przeprowadził z tą samą grupą studentów Artur Żmijewski. Wystawa zostanie podzielona na dwie części, których kuratorami będą: w części pierwszej Grzegorz Kowalski, a w drugiej wszyscy uczestnicy warsztatów.
W części pierwszej wystawy zostanie pokazany proces akademickiej dydaktyki Grzegorza Kowalskiego oraz jego dwie dawne prace, które odnoszą się do tematyki prac studenckich. W części drugiej rezultaty wspólnych warsztatów.
wernisaż: 25 września g. 18
wystaw czynna od 28 września do 30 października 2015
[pn - pt 12 – 18]
patronat medialny:
AMS, Co jest grane, Aspiracje, Artinfo.pl, Art&Business, O.pl, KMAG